‘Vatandaşlık alanların oyları yaklaşık yüzde 1’e denk geliyor’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, KRT TV'de konuştu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, KRT TV’ye konut oldu. Bakan’ın konuşmasında öne çıkan kısımlar şu şekilde:

-Mütekabiliyet ilkesini ortadan kaldırdılar. Siz İran’da bir gayrimenkul alamazken, İranlı bir vatandaş gelip Türkiye’den gayrimenkul alabilir. Bu en büyük hata. İkincisi; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı’nı bir gelir kapısı olarak gördüler. Üçüncü hata ise vatandaşlık verdiklerini kendi seçmeni olarak değerlendirdiler. Böylelikle vatandaşlık bir ürün gibi satılabilir hale geldi. Vatandaşlık bizim onurumuzdur. Biz vatandaşlığı Balkan Harbi’nden Çanakkale Savaşı’na, Çanakkale Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na kadar bizim dedelerimiz atalarımız şehit oldu. Analar çocuksuz, çocuklar babasız kaldı. Şimdi, Katarlı bir Iraklı, Suriyeli vatandaşların Türkiye’de vatandaşlık alabilmesi için tek yapması gerken gayrimenkul almak. Bunun diğer ülkelerde kriteri vardır, mesela ABD’de Anayasası ve diliyle ilgili sınava girersiniz. Benim ülkemin, çocuğumuz geleceğini tek kelime Türkçe bilmeyen Katarlı, İranlı, Iraklı belirleyecek. Ben bunu hazmedemiyorum.

-Seçimin bu kadar kritik olduğu noktada vatandaşlık rakamları çok önemli. Bu bize şunu gösteriyor; ülkesini ve vatanını seven her vatandaş oy kullanması gerekiyor. Vatandaşlık alan insanların ülkemizin seçimde etkisi olmaması gerek. Bizim seçim kampanyamızı takip edecek Türkçe’ye sahip değiller. Vatandaşlık alanların oyları yaklaşık yüzde 1’e denk geliyor.

-Bu kadar kolay pasaport alabilen, pasaportu alırken hiçbir koşul aranmayan ve yasadaki koşullara bile uymadan pasaport dağıtılan bir ülkede bu insanların iktidara oy vereceğini hesap etmek gerekiyor.  Dubai’de Büyükelçiliğimizde her gün onlarca pasaport dağıtıldığına dair haber aldım. Bunu kabul etmek mümkün değil. Tabi bu vatandaşlığı alanları vatandaşlıktan çıkartma imkanına sahip değiliz, seçmen oldular. Yapılması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkesinin geleceğinde kendisinin sandığa gidip oy kullanması yetmez. O sandıkta sonuçları beklemesi yetmez, müşahit olmalı.

-Şu anda vatandaşlığı alanların vatandaşlığı usulsüz şekilde verilmediyse, onlar incelenebilir. Ama ben çok sayıda yasaya aykırı vatandaşlık verildiğini düşünüyorum. İstisnai vatandaşlık diye bir şey var, bu kaç kişiye uygulandı? Hangi koşullarda aldılar? Kriterler sağlanmadıysa vatandaşlık iptal edilebilir, elbette bunlar kontrol edilecek. Ama gerçekten Türkçe öğrenip buraya yerleşmek için vatandaş olanın vatandaşlığına dokunmamız mümkün değil.

 

‘Vatandaşlık alanların oyları yaklaşık yüzde 1’e denk geliyor’