Veli Akademileri ile 55 bin 482 veliye ulaşıldı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Rehberlik Araştırma Merkezleri koordinasyonunda açılan veli eğitimleriyle ebeveynler, çocuk gelişimi ve gereksinimleri hakkındaki bilgilerini güncelleme fırsatı yakaladı. Velilere yönelik eğitimlerle 55 bin 482 veliye ulaşıldı. 29 farklı konu başlığı altında 30 ilçeye ulaştırılan eğitimler “Bilinçli Aile Bilinçli Toplum” sloganıyla yaygınlaştırıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Rehberlik Araştırma Merkezleri koordinasyonunda açılan veli eğitimleriyle ebeveynler, çocuk gelişimi ve gereksinimleri hakkındaki bilgilerini güncelleme fırsatı yakaladı. Velilere yönelik eğitimlerle 55 bin 482 veliye ulaşıldı. 29 farklı konu başlığı altında 30 ilçeye ulaştırılan eğitimler “Bilinçli Aile Bilinçli Toplum” sloganıyla yaygınlaştırıldı. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere göre, proje kapsamında ebeveynlerin günümüzde çocuklarını büyütme ve destekleme yeteneklerini engelleyebilecek birçok zorlukla karşı karşıya kalabilmesi gerçeğinden yola çıkılarak; ebeveynler ve çocuklar arasında olumlu iletişimi ve etkileşimi teşvik etmek, pozitif disiplin teknikleri geliştirmek ve bunları uygulamak aynı zamanda toplum hizmet desteklerine erişmek gibi becerilerin geliştirilmesi hedeflendi. Ebeveynlerin, çocuk gelişimi ve çocukların ihtiyaçları hakkında daha iyi bir anlayış kazanmasını, sağlıklı iletişim ve rehberlik etmesini sağlamanın amaçlandığı projede çıkış noktası; ebeveynlerin sağlıklı bir aile kurmak için gerekli ebeveynlik ve problem çözme becerilerini edinmelerine ve içselleştirmelerine yardımcı olmak hedeflendi. Çocukların akademik başarı, dil gelişimi, sosyal gelişim, benlik saygısı, öğrenmeye istekli olmaları konusunda olumlu sonuçlar geliştirme, öğrencinin anne-baba tarafından daha iyi tanınması ve anne babanın sağlıklı iletişim kurarak çocuğuna yaklaşımının önemi üzerinde duruldu.

29 farklı ana konu başlığı ve birbirinden farklı alt konu başlıkları ile seminerin verildiği projede; ebeveyn- çocuk veli eğitimine yönelik 20 başlık, kapsayıcı -bütünleştirici veli eğitimine yönelik 9 başlık çatısı altında; iş birliği yapılan alanında uzman kurum, kuruluş ve kişiler ile tüm eğitimler gerçekleştirildi ve dönem sonunda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonu ile velilere katılım sertifikası verildi.

İKİ ANA BAŞLIK

Genel Ebeveyn-Çocuk Veli Eğitimine yönelik alt başlıklar; Çocuklarda duygu düzenleme (Regülasyon) becerileri geliştirmede ebeveyn tutumları, akran ilişkilerinde ebeveyn yaklaşımları ile olumlu benlik gelişimi, gelişimsel yetersizliği olan çocuklarda nitelikli ebeveyn çocuk etkileşimi, çocuk-ebeveyn ilişkisinde sağlıklı sınırlar, çevre bilinci konusunda duyarlı çocuklar yetiştirmek, “Çocuklar için Felsefe” yöntemiyle çocuklar eleştirel düşünme becerisi kazandırma yöntemleri, doğru beslenme bilinci aşılamada ailenin rolü, erken müdahale teknikleri ile duyu bütünleme ve dil terapisinin birlikte kullanımının yararları, özel gereksinimli çocukların rutinlerle günlük yaşam becerilerini kazanma doğal öğretim teknikleri, çocukta değerler sisteminin yapılanması, özel gereksinimli çocukların bilişsel süreçleri evde nasıl yönetilebilir, ebeveyn tutumları ve çocuklarda davranış yönetim, erken çocukluk özel eğitiminde oyun ve önemi, yeni nesil ebeveynlik stilleri ve çocuklar üzerindeki etkileri, özel gereksinimli çocuğa sahip ailelerin gereksinimleri, mutlu ebeveyn /mindful ebeveyn olabilme, dijital çağda ebeveyn olmak/ Ebeveynler için dijital farkındalık, ergenlik gelişim dönemine bakış ve anne baba yaklaşımları/Ergen -ebeveyn iletişim semineri, yaygın gelişimsel bozukluğa ebeveyn merkezli erken müdahale, çocuklarda öz denetim ve öz düzenleme becerilerinde aile desteği.

Kapsayıcı -Bütünleştirici Veli Eğitimine yönelik alt başlıklar; sınavlara hazırlık sürecinde aile desteğinin önemi, disleksi ve öğrenme güçlüğü arasındaki farklar, ebeveyn tutumlarının sınav dönemine etkileri, özel gereksinimli çocukların ebeveynlerine yönelik psikolojik sağlamlık geliştirme yöntemleri, çocuklarda okuma kültürünün oluşmasında ailenin etkisi, çocukla hangi dönemde nasıl oyunlar oynanabilir, üstün yetenekli bir çocuğun ebeveyni olmak, çocuklarda bilinçli teknoloji kullanımı, çocuklarda olumlu davranış geliştirmede aileler için öneriler şeklinde belirlendi.

Haber Merkezi

Veli Akademileri ile 55 bin 482 veliye ulaşıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir