Yargıtay’dan dikkat çeken karar! Evde evcil hayvan beslemek yasak mı?

Yargıtay, milyonlarca evcil hayvan sahibini ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Evde kedi veya köpek gibi evcil hayvan beslemenin yasak olup olmadığı konusundaki belirsizlikler Yargıtay'ın emsal kararıyla aydınlatıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda özellikle pandemi döneminde evcil hayvan besleyen kişilerin sayısında artış yaşanmış, bu durum da apartman ve sitelerde komşu anlaşmazlıklarına neden olmuştu. Özellikle gürültü şikayetleri gibi sorunlar ortaya çıkarken, İstanbul Barosu Avukatı Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kalafatoğlu, evcil hayvan beslemeyi düşünen kişilerin, ev satın almadan veya kiralık eve taşınmadan önce ilgili binanın yönetim planını incelemeleri gerektiğini belirtti. Eğer yönetim planında hayvan beslemeye dair bir yasak bulunuyorsa, bu yasağa uyulması gerektiğini ifade etti.

Yargıtay’ın emsal kararının temelinde ise yaklaşık 10 yıl önce başlayan bir dava yatıyor. Bir köpeğin havlaması üzerine açılan dava sonucunda İstanbul Anadolu 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, köpeğin tahliye edilmesi talebini reddetmişti. Ancak Yargıtay’ın 18. Hukuk Dairesi, bu kararı temyiz eden komşunun talebi üzerine ilk kararı bozdu.

Bu kararın sonucunda yönetim planında ‘hayvan beslenemez’ ifadesinin bulunduğu binalarda evcil hayvan beslenmesi, karara aykırı durum olarak kabul edilebilecekti. Ancak avukat Kalafatoğlu, Yargıtay’ın bu kararının, Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı olduğunu savundu. Kanunun yasakladığı bir eylemin yargı yoluyla gerçekleştirilmesinin hukuki bir çelişki olduğunu vurgulayarak, Yargıtay’ın bu maddeyi resen hükümsüz kabul etmesi gerektiğini dile getirdi.

Yargıtay’dan dikkat çeken karar! Evde evcil hayvan beslemek yasak mı?

Yorumlar kapalı.