Yaşayan Körfez Sualtı Fotoğraf Sergisi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Yaşayan Körfez” seferberliği ile her gün daha temiz hale gelen İzmir Körfezi’nde biyolojik çeşitliliği yansıtan sualtı fotoğraf sergisi açıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü ile İzmir Planlama Ajansı (İZPA) işbirliğiyle hazırlanan “Yaşayan Körfez Sualtı Fotoğraf Sergisi”nin açılışını yaptı. Konak Metro İstasyonu’ndaki açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, İZDOĞA Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken, önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, sanatçılar ve İzmirliler katıldı.

“50 yıl önce olduğu gibi tekrar Körfez’de yüzeceğiz”

İzmir Körfezi’nde yaşayan deniz canlıların fotoğraflarından oluşan, Körfez’in biyolojik zenginliğini gözler önüne seren serginin açılışında konuşan Başkan Tunç Soyer, “1970’li yılların başlarıydı Konak-Karşıyaka vapuruyla giderken arkada köpüren su masmaviydi. Üçkuyular’da, Güzelyalı’da denize girerdik. Hızlı yapılaşma, çarpık kentleşme ne derseniz deyin 50 yılda Körfez’i tahrip ettik. Göreve geldiğim gün mecliste de söylemiştim: ‘50 yıl öncesinde olduğu gibi tekrar bu körfezde yüzeceğiz’. Bu inançla çok ciddi yatırımlar yaptık. İnanılmaz büyük bir yatırım süreci başladı. Bir yandan yağmur suyu ve pis su kanalları ayrıştırılıyor bir yandan balçık, çamur toplanıyor, diğer yandan da arıtma tesisinin birinci, ikinci, üçüncü fazları yenileniyor, yeni drenaj kanallarıyla devasa bir çalışma yürüyor. Ve bugün gördüğümüz fotoğraflar o çalışmanın meyvelerini gösteriyor bize. O nedenle büyük bir umut kıvılcımı veriyor aslında. Ve inanıyorum ki o ilk gün söylediğimiz gibi bu güzelim Körfez’de tekrar çoluk çocuk yüzeceğiz, eğleneceğiz ama daha fazlası bu şehrin dünyadaki marka değerini büyütmüş olacağız” diye konuştu.

Yaşayan Körfez Sualtı Fotoğraf Sergisi açıldı

Yorumlar kapalı.