Tuğrul Emre Kaya

9+4+3 Taktik Stratejisi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Strateji, hedeflere ulaşmak için planlı ve uzun vadeli bir yol haritası oluşturmaktır. Seçimlere 2 ay kala, kazanmak, oy artırmak mümkün mü? Ekibini oluşturan, zamanı iyi kullanan, iyi strateji ve taktikle seçmene ulaşırsan mümkün.

Öncelikle ilk iş SWOT analizi ile güçlü, zayıf yanları çıkararak, gönüllüler ile profesyonelleri, duygusal hareket eden teşkilat ile realist ekibe farklı görevler vermek. Sandıklardan başlayarak, ölçme, değerlendirme, hesaplama ve kıyaslama yaparak, hangi sandıklardan oy artıracağını bilmek.

Seçime 2 ay kala yapılacak en iyi strateji ise şubat ayında planlama, slogan, afiş, görsel reklam çalışmalarını; toplumsal beraberlik, gelecek hedefi, umut
vurgusu, güvenlik, özgürlük ve kültür bağlamında şekillendirerek, sivil toplum kuruluşları, çevreci gruplar ile spor taraftarlarına etki edecek çalışmalar hazırlayarak Mart ayında tam kapasite, tüm enerji ile sahada, sosyal medya ve strateji ekibiyle bu işi bitirmektir.

Taktik olmadan strateji, strateji olmadan taktik üretme. Şubat ayı stratejin olsun, Mart ayı ise taktiğin. Herkes taktiklerini görebilir; fakat hiç kimse asıl zaferin kaynağı olan stratejini göremez. Son olarak, sandıkları parti teşkilatına bırakma, senden 1 kişi mutlaka her sandıkta olsun. Hem kendini hem de rakibini tanırsan seçimi kazanırsın.

Sağduyu, strateji ve anlayış, galibiyeti getiren en önemli silahlardır. Size veya partinize hiç oy vermemiş seçmene açıkça sorun, ‘senin için ne yaparsam bana oy verirsin’ sonra bunu sosyal medyanda günü sonlandırırken dile getir. Aşağı pastanede Ahmet, mahallesine spor sahası yapacaksam bana oy verecekmiş, buradan Ahmet’e ve Ahmet gibi düşünenlere söz veriyorum… dersen hem sempati kazanır hem oy kazanırsın.

Genel seçim sonuçlarını tam isabet tahmin ettikten sonra AK Parti Belediye Başkan adaylarını da tam isabet bilmenin haklı gururunu yaşıyorum.

Aslında tahminden öte, siyaset biliminin saha araştırmasına ve dinamiklere bağlı olarak sisteme yansıması diyebiliriz.

Şimdi sıra Yerel seçimler için nokta atışı analizlerde. 

Kimler rahat kazanır?

Torbalı, Ödemiş, Aliağa, Beydağ, Tire, Kiraz, Gaziemir, Menemen, Karaburun.

Kimler sınırda?

Çok enteresan ama Bayındır, Kınık ve Bergama sınırda. İktidarın rüzgarını tam anlamıyla arkasına alamadılar.

Kemalpaşa’da, Bağımsız Mustafa Kandil, Refah, Saadet, İyi ve BBP oyları kritik önem arzediyor. Enaniyet yapıp 1500 oyu küçümsemeyin.

En büyük çekişmeyi Karabağlar ve Buca’da bekliyorum.%1 fark ile ya alacak ya da kaybedecek.
Menderes tamamen iyi bir meclis üyesi kadrosu ve yerel dinamiklere bağlı.

Tahminim 13 + 3 uzatmalarda…

9+4+3 Taktik Stratejisi

Yorumlar kapalı.