Gülcan Burhan

Yapay Zeka Ne Kadar Gelişecek? İnsanlığın Kökünü Kazıyabilir mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlık, her geçen gün geliştirdiği teknolojiyle övünürken, aynı zamanda bu teknolojilerin getirdiği yenilikler ve kolaylıklar nedeniyle onun kölesi haline gelmektedir. İnsanların hayatını kolaylaştıran vazgeçilmez unsurlar olan otomobiller ve elektrikli ev aletleri, hareketliliği azaltarak obezite ve çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olduğunu savunanlar bulunmaktadır. 1980’li yıllarda hayatımıza giren ve günümüze kadar her yayınlandığı seride gişe rekorları kıran Terminatör filmi, yapay zekanın yarattığı robotların insanları köleleştirmesini ele almaktadır. Ancak, bu filmdeki tahminler gerçekleşmedi. Son günlerde ise yapay zeka her türlü iş koluna girmeye başladı.

Yapay zeka, insanların kol gücünü ortadan kaldırmasının yanı sıra şu anda zekasını da kullanmasının önüne geçebilecek bir yapıya sahiptir. Gelecekte ne kadar ileri gideceği bilinmez, ancak gazetemizde yer alan bir haber beni çok korkuttu. ”

Gazetemizde yer alan, “Yapay Zeka Sizi Hackleyebilir” başlıklı yazıda siber güvenlik uzmanları, oltalama olarak bilinen en yaygın siber dolandırıcılık yönteminin ChatGPT gibi yapay zeka araçlarıyla daha yaygın ve etkin hale geldiği konusunda uyarıda bulunuyor. Bu saldırılar, en az milyon lira zarara yol açmaktadır.

thumbnail
İşte o haber
Yapay Zeka sizi hackleyebilir

Yani sizi ilgi çekici reklamlarla veya para kazanma vaadiyle belirli sitelere çekip, ardından hesabınızdaki parayı boşaltmaktadırlar. Yapay zeka bunu kendi başına yapmamaktadır, ancak bu tür bir saldırı için bir bilinç kodu kullanılmazsa, insanlığın tüm kaynaklarına bir gün el koyabilir mi, bilinmez. Haberde ChatGPT’ye sormuşlar, ancak verilen cevap beni tatmin etmedi. Sizi tatmin etti mi?

ChatGPT’ye Sorduk: Saldırı Robotuna Dönüşür müsün?

Hayır, ChatGPT bir saldırı robotuna dönüşmez. ChatGPT, doğru şekilde kullanıldığında yararlı bir araçtır. Ancak kötü niyetli kişiler, ChatGPT’yi kullanarak saldırılar gerçekleştirmeye çalışabilecekleri gibi bir risk olabilir. Bu nedenle siber güvenlik uzmanları, ChatGPT ve benzeri yapay zeka araçlarının kullanımını izlemeli ve kötüye kullanımın önlenmesi için gerekli önlemleri almalıdır. Ayrıca, ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının geliştiricileri de etik kullanım ve güvenlik konularında sorumluluk sahibi olmalıdır.

Yapay Zeka Ne Kadar Gelişecek? İnsanlığın Kökünü Kazıyabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir