Altın rekor kırmaya devam edecek mi?

Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz adımlarına son vereceğine kesin gözü ile bakılıyor. Bu nedenle hem ons altın hem de gram altın fiyatı tırmanışa geçti. Uzmanlar, gram altında rekorlar kırılmasına devam gözüyle bakıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar yükseldi. Altının ons fiyatı dün sabahın erken saatlerinde 2.095 doların üzerini test etti. 2.089,70 dolardan kapanan ons altın 6 Ağustos 2020’de gördüğü 2.072 dolarlık zirve seviyesini geride bıraktı.
Yurt içinde ise gram altın fiyatları hem ons altın hem de dolar kurundan destek buldu. Altının gram fiyatı 1927 TL sınırına kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini gördü. Haftalık performansa bakıldığında ise Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar gram altın satış fiyatı yüzde 2,10 artışla 1.897 liraya, Cumhuriyet altının satış fiyatı ise yüzde 2,19 kazançla 12.757 liraya yükseldi. Geçen hafta sonu 3.057 lira olan çeyrek altın satış fiyatı 3.127 liraya çıktı.ANZ Bank, altının 2 bin doların üzerinde kalmasını ve yükseliş trendini sürdürmesini bekliyor. İşte ANZ Bank değerlendirmesi:
“Altın hem jeopolitik krizden hem de ABD dolarındaki son satışlardan faydalanıyor. Bu yıl büyük ölçüde cansız olan yatırım talebi güçleniyor. Beklenenden daha zayıf gelen ekonomik veriler Fed’in erken faiz indirimine gideceği beklentilerini güçlendiriyor. Enflasyondaki gerileme 2024 yılının ilk yarısında reel faizlerin yükselme riskini artırırken, yılın ilerleyen dönemlerindeki faiz indirimleri altın yatırım talebi için destekleyici olacaktır. Güçlü merkez bankası alımlarına stratejik yatırım talebinin de katılmasıyla altının gelecek yıl 2.000 doların üzerinde işlem görmesini bekliyoruz.”

HABER MERKEZİ

Altın rekor kırmaya devam edecek mi?

Yorumlar kapalı.