Atatürk’ün leblebilerini çalan çocuk: Ona Türklük borcum var

Atatürk'ün trendeki masasında üç kase leblebiyi cebine ve gömleğinin içine saklayan araştırmacı yazar Hanri Benazus, "Atatürk'te leblebi borcum yok. Ona Türklük borcum var" dedi.

HANRİ BENAZUS
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/ YENİ İZMİR-29 Ekim Kadınları Derneğinin düzenlediği ‘Bir Sevdadır Atatürk’ söyleşisine Atatürk’ün bindiği trendeki masasında bulunan 3 kase beyaz leblebileri cebine ve koynuna koyarak kardeşlerine götüren araştırmacı yazar Hanri Benazus katıldı. Atatürk’e olan sevdasını dinleyicilere anlatan Yazar Benazus, “Okullarda sık sık söylenir, ‘Atatürk bizi düşmandan kurtardı’ diye. Oysaki Mustafa Kemal Atatürk, onları göndermedi ki. Onlar bizim vatan topraklarımıza geldiklerinde Atatürk ise, onların anlayacağı bir dille anlattı ve gitmelerini sağladı” dedi.

29 Ekim Kadınları Derneği üyeleri, Bayraklı Belediyesi’ne bağlı Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesinde düzenlediği ‘Bir Sevdadır Atatürk’ söyleşisinde Araştırmacı Yazar Hanri Benazus’u davet edildi. Atatürk’ü anlatan onlarca kitap ve fotoğraf sergisiyle tarihe tanıklık eden ve dinleyicilerin pürdikkat dinlediği yazar Benazus, “Geldikleri gibi gittiler. Mustafa Kemal’in askerleriyle, Anadolu insanlığıyla, genciyle, yaşlısıyla, çocuklarıyla onların ne yapmak istediklerini anladı gelen düşman askeri. Ne yazık ki Atatürk’ün yaşamı tarihe sığmadı” diyerek Atatürk’ün kendi devrimleriyle özgür bir millet bıraktığını aktardı.

HANRİ BENAZUS
HANRİ BENAZUS

Yazar Benazus, bir ilkokul çocuğunun ruhuyla dile getirdiği cümlelerini şöyle sıraladı:

“Ömrüm yettikçe her çalışmamda Atatürk’ü yaşatmaya çalışıyorum. Her ülkenin tarihe geçen bir değeri, lideri mutlaka vardır. Ama ülkenin geleceğine hükmedecek bir Mustafa Kemalleri yoktur. Her zaman sorarım, Mustafa Kemal Atatürk nerededir? Derler bana, ‘Atatürk mozolede, yok yok okullarda, pullarda, yetmedi anma günlerinde, trenlerde… Gerçek Atatürk nerede? Kimisi ‘kitaplarda’ diyor, anıtlarda… Son defa ben cevaplıyorum Atatürk’ün nerede olduğuna… Atatürk, dünyanın yazgısını elinde tuttukları yerde. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin varoluş kaderinin yazıldığı bir mucizenin adıdır. O mavi gözlü dev, bütün cehalete, sefilliğe ‘dur’ dedi. Bir Türkü’dür, tutkudur, bir baştır Mustafa Kemal Atatürk. Bir çağdır yaşayan ve yaşatılan.”

Atatürk’ün leblebilerini çalan çocuk: Ona Türklük borcum var

Yorumlar kapalı.