CHP’den Soyer’i soruşturmaya tepki

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “İlk tavsiyem İçişleri Bakanı’na: Görüntülere bakmadan önce hepimizin onur, gurur, bir anlamda yol haritası olan Nutuk’u okuması" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM’de bugün basın toplantısı düzenledi. Başarır, İçişleri Bakanlığı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e açtığı ‘Vahdettin’ soruşturmasına tepki gösterdi. Başarır, şu ifadeleri kullandı:

“İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü yani 9 Eylül 2022’de bir yıl önce yaptığı konuşma… Sayın Belediye Başkanımız sayın Soyer, Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin’e hakaret etmiş! Soyer’in Osmanlı Devletini ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediği iddia ediliyor. İçişleri Bakanı görüntülere bakacakmış; bir karar verecekmiş. İlk tavsiyem İçişleri Bakanı’na: Görüntülere bakmadan önce hepimizin onuru, gurur, bir anlamda yol haritası olan Nutuk’u okuması… Önce okusun sonra görüntüleri incelesin. Görüntüleri incelediği zaman bulacağı şey, atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ve mirası olacaktır. Bu sözlerde ne bulacak? Bu ülkenin hangi şartlarda Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdiğini, bu vatanın nasıl kurtulduğunu görecektir.

HABER MERKEZİ

CHP’den Soyer’i soruşturmaya tepki

Yorumlar kapalı.