Ölüme davetiye: Tek tip beslenme

Sosyal medya fenomeninin seçtiği beslenme türü üzerine ölümü tartışmaları ateşledi. Diyetisyen Aslı Kürkçü, tek tip beslenme şeklinin sağlıksız olduğunu ve kişiyi ölüme götürebileceğine dikkat çekti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayvansal ve sebze-meyve tüketiminde tek tip beslenmeyle ölüme davetiye çıkarıldığının altını çizen Diyetisyen Aslı Kürkçü, “Sağlıksız beslenmede en büyük etken tek tip beslenme biçimidir” dedi. Konuyla ilgili kendi deneyimlerini aktaran 22 yaşındaki vegan Selen Dendeş ise, “Benim ve diğer veganların bunu tercih etmemizin asıl sebebi, hayvan sömürüsüne karşı çıkmaktır” dedi.

Toplumda veganların sayısının artmasıyla hayvansal ürünlerin tüketime tepkiler de yoğunlaştı. Dünya üzerinde veganların birlik oluşturup hayvanların kesimi ve gebe bırakılmasına ilişkin protestoları da artıyor. Veganların çeşitli kollara ayrıldığına değinen 22 yaşındaki Dendeş, beslenmede çok çeşitliği şöyle aktarıyor: “Vegan türleri, kişiden kişiye değişiyor. Veganizm ise hiçbir hayvansal ürünü tüketmemektir. Vejetaryenlik ise, et yememektir. Et dışında yumurta, süt gibi diğer hayvansal ürünleri tüketiyorlar. Veganları sadece beslenme biçimi olarak ele almamak gerekiyor. Veganlık, bir ideoloji veya bir yaşam biçimi olarak ele alınabilir. Hayvansal hiçbir ürünü kullanmamak, bir kozmetik ürünü dahil kullanmamaktır. Bu bir krem, deriden yapılan bir ayakkabı da olabilir.”

olume davetiye tek tip beslenme whatsapp image 2023 08 03 at 15.26.48

Vegan Selen Dendeş

Ölüme davetiye: Tek tip beslenme

Yorumlar kapalı.