Beyaz eşyada iç satış yükseldi ihracat düştü

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD)  açıklanan bilgilerine  göre, Nisan'da beyaz eşya satışları altı ana grupta yüzde 27 yükseliş ihracat yüzde 54 düştü. Üretim altı ana grupta yüzde 13 düşerken Ocak-Nisan döneminde üretim yüzde 5 geriledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) 4 ana ürünün ve 6 ana ürünün Nisan ayı üretim, iç satış, ihracat ve ithalatlarını karşılaştıran verileri yayımladı.

Beyaz eşyada Nisan’da iç satışlar 841 bin adetle yüzde 27’lik artış gösterirken dış satışlar 1 milyon 59 bin adetle yüzde 54 gerileme görüldü. Söz konusu veri geçen yıl Nisan’da 2 milyon 301 bin olmuştu.

 

Yılın ilk 4 ayına bakıldığı zaman sektör olarak altı ana ürün grubundaki üretim bir önceki döneme göre yüzde 5’lik bir daralmayla 10 milyon 770 bin adet olarak gerçekleşti Yurt içi satışlar yüzde 14 artarak 3 milyon 179 adete ulaşırken, ihracatı yüzde 24 daralarak 6 milyon 699  geriledi. Verileri değerlendiren TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, küresel ekonomik faktörlerin etkisiyle sektörün ihracat performansının zorlu bir süreçten geçtiğini ortaya koymakla birlikte esasında bilindiği üzere beklenen bir düşüş olduğunu dile getirdi.

Sığın, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası enerji kaygıları, güvensizlik ve yüksek enflasyon ortamı sonucu rakamlar bu senenin başında küçülmeye geçtiğini belirterek, “Avrupa’daki genel ekonomik çalkantılar ve resesyon sinyalleri nedeniyle ihracatımız açısından talep daralması riskinin sürdüğünü söyleyebiliriz” dedi.

 

Haber Merkezi

Beyaz eşyada iç satış yükseldi ihracat düştü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir