REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni İzmir Haber

“Kongre kararlarının takipçisi olacağız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde alınan kararların takibinin her sene yapılacağını kaydetti.

“Kongre kararlarının takipçisi olacağız”
15 views
17 Mart 2023 - 15:10

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili alınan çarpıcı bir kararı paylaştı. Soyer, Tarihi Bıçakçı Han’ında düzenlenen toplantıda bugünün değil geleceğin sorunlarına çözüm arandığını kaydetti. Kongrenin 21 Mart günü son bulmayacağını dile getiren Tunç Soyer, “Her sene bu kongrenin verdiği kararları, tespit edilen bilgilerin takibini sağlayacak buluşmaları gerçekleştirmeye karar verdik. Bugün alınan kararların sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

‘TARİHSEL GÖREV’

100 yıl önce İzmir İktisat Kongresi sonrasında cumhuriyetin şekillendiğini söyleyen Soyer, “Bugün de 100 yıl önceden ilham alarak İzmir, Türkiye’nin her katmanından katılımcıların bir araya gelmesi ile Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı’nda yepyeni Türkiye kurulması için bir araya geldiler. Bugünün siyasi ikliminde bugünün sorunlarına çözüm aramak için değil, geleceğin Türkiye’sini inşa etmek için yapılan bir kongre bu. Bu nedenle, İktisat Kongresi 21 Mart günü son bulmayacak. Aksine her sene bu kongrenin verdiği kararları, tespit edilen bilgilerin takibini sağlayacak buluşmaları gerçekleştirmeye karar verdik. Bugün alınan kararların sonuna kadar takipçisi olacağız. Güzelim memlekette siyasilerin yukarıdan aşağıya verdiği talimatlar ile yaşamak istemiyoruz. Herkesin özgürce fikirlerini ortaya koyduğu ve bunlara dayanarak alınan siyasi kararlar olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Soyer, büyük bir heyecan içerisinde olduklarını belirterek, “Tarihsel bir görevi yerine getirmenin sorumluluğu getirenin sevinci içindeyiz. Sadece biz değil, 18 kurumun üzerinde kurumdan 500 delege, günlerdir olağanüstü değerli sunumlar yapan akademisyenler, forumlara katılan katılımcılar bu heyecanı yaşıyor, tarihsel sorumluluğun bilincinde. Bu güzelim ülkenin geleceğine hepimiz çok büyük umutla bakıyoruz. Diliyorum ki bu enkazın altından da bu kadim kültürün evlatları olarak hep beraber kalkığı gibi yine bir ülkeyi inşa etmeyi başaracağız” açıklamasını yaptı.

‘MECBURUZ’

Geçmişte de büyük bir yıkım ve büyük bir yoksulluk olduğunu vurgulayan Tunç Soyer, “200 yıllık zaman açısından hem ekonomik açıdan en düşük seviyesini yaşıyordu. Çok büyük yıkım ve yoksulluk var. Bütün bu koşullara rağmen Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin her yerinden bin 135 delegeyi bir araya getirerek o umutsuzluk ikliminde bir gelecek inşasına soyunuyor. O gün Atalarımız başarmışsa bugün başarmak tarihsel sorumluluğumuz. Daha tasarlanmış bir geleceği inşa etmek zorundayız. Yasımız büyük doğru ama bir yandan bu ülkenin gelecek nesilleri için yeni bir gelecek tasarlamak mecburiyetindeyiz”  diye konuştu.

 

SILA ARABACIOĞLU

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.