ChatGPT’nin Türkiye başarısı

Bilim insanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, dünyada ilk kez yapay zeka ChatGPT’yi kendisinin Türkiye’de sınava tabi tuttuğunu ve büyük bir başarı yakaladığını duyurdu. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, Türkiye Sevdalıları Platformu organizasyonunda; İzmir Ege Medya Platformu üyesi gazeteci yazarlar ile bir araya geldi. Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, dünyada ilk kez yapay zeka ChatGPT’yi kendisinin Türkiye’de sınava tabi tuttuğunu ve büyük bir başarı yakaladığını dile getirdi.

ChatGPT’yi tıp alanında sınava tabi tuttuğunu anlatan Prof. Dr. Aydın, “Dünyada ilk kez ChatGPT’yi tıp sınavına tabi tuttum. Öncelikle beyin cerrahisinde imtihan ettim. Soruları kendim hazırladım. 100 soru sordum. Müthiş başarılı oldu. Yüzde 97 başarıya ulaştı. Soruların 97’sini bildi. Ama bu bilgi, pratik yok henüz” dedi.

Bilimin geldiği noktaya dikkat çeken Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, “Yapay zeka ile onlarca meslek değişecek. Yapay zeka tıp ve hukuk alanında etkin olarak kullanılacak. Çünkü milyonlarca evrakı bir dakika da tarayıp içtihatları ortaya çıkartacaklar. Ancak şu an robotlara hissiyat yüklenemiyor. Ama ben bunun da yükleneceği kanaatindeyim. Bugün yolda yürürken suçlu bir insanın yüz ifadesi, yüz okuyucuları tarafından algılanıyor. Bunun gibi çok sayıda gelişmeler var. Bu nedenle hissiyat yüklemesinin de mümkün olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

AHLAK

Dünyada insanlığı bekleyen büyük tehlikelere de dikkat çeken Aydın, “Bilimin etiği, ahlakı olması lazım. Bugün büyük tehlikelerle karşı karşıyayız. Mesela mitokondrisi değiştirilmiş, tasarım bebekler var. Sarışın, yeşil gözlü, uzun boylu, IQ’su bu olsun dediğiniz tasarım çocuklar yapılıyor. 2 anneli tek babalı çocuklar var. Bugün istediğiniz gen değiştirebiliyor” diye konuştu.

“BİR KİŞİ DONDURULDU”

Güncel olarak ‘telomer’ çalışmalarının çok hız kazandığını söyleyen Aydın, “Akciğer kanseri olan bir tıp profesörü James Bedford 1967 yılında dünyada dondurulan ilk insandır. James Bedford, ölümü beklemek yerine hastalığına ilerleyen yıllarda bir çözüm bulunacağını düşünerek, cryo tüpüne girdi. Organları bozulmadan bekleyen James Bedford, henüz uyanmadı ancak dondurulmuş insanların organlarına hasar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğu zaman tekrar hayata döndürülecek. Şu ana kadar dünyada 5 binden fazla insan donduruldu. Bu insanlarda henüz denenmedi. Ama köpeklerde denendi. Dondurulduktan 75 saat sonra tekrar hayata döndürüldü. İnsanları da dondurduk ama henüz hayata döndürdüğümüz yok. Türkiye’de de bir kişi donduruldu. Ama bunu açıklayamam. Bu işlem için ölmeden kanı boşaltılıyor. Yerine dimetil sülfokasit basıp donduruyoruz. Eksi 190-270 arası bir derecede donduruluyor. Hücreler denatürü olmasın diye gliserinle beraber besleniyor” diye konuştu.

ChatGPT’nin Türkiye başarısı