Emre Orhan

Bir bakışta eğitim 2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OECD tarafından her yıl yayımlanan Bir Bakışta Eğitim raporları, ülkelerin eğitim sistemlerine ilişkin gidişatı çeşitli göstergeler üzerinden ortaya koyan önemli ve güvenilir kaynaklardır. Bu raporlar, okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm eğitim kademelerinde eğitim sistemlerinin yapısı, performansı ve finansmanı hakkında güncel veriler sağlar.Bir Bakışta Eğitim 2023 raporunda eğitim sistemlerinin değerlendirilmesine yönelik göstergeler eğitim süreçlerinin çıktıları, eğitime erişim, eğitime ayrılan finansal kaynak ile öğretmenler, öğrenme ortamları ve okullar olmak üzere dört temel başlık altında sunulmuştur.

Raporda Türkiye ile ilgili sonuçların dikkat çeken kısımlarını maddeler halinde paylaşmak isterim.

*Türkiye’de 25-34 yaş aralığındaki her üç yetişkinden biri ortaöğretim mezunu dahi değildir.

*Türkiye’de 25-64 yaş aralığındaki her iki yetişkinden biri ortaöğretim mezunu dahi değildir.

*Türkiye’de 18-24 yaş aralığındaki gençlerin %67,1’i eğitimde değildir.

*Türkiye’de 18-24 yaş aralığındaki her üç gençten biri (%33,5) ne eğitimde ne istihdamdadır.

*Mesleki ortaöğretim mezunu 25-29 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin istihdamda olma oranı genel ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarından daha yüksektir.

*Türkiye, 25-64 yaş aralığındaki nüfus içinde hem ortaöğretim mezunları hem de yükseköğretim mezunları için en düşük istihdam oranına sahip OECD ülkesidir.

*Türkiye’de mesleki ortaöğretim mezunlarının işsizlik oranı genel ortaöğretim mezunlarından ve yükseköğretim mezunlarından daha düşüktür.

*Tüm eğitim seviyeleri için, Türkiye’de kadınların istihdama katılım oranları erkeklere kıyasla oldukça düşüktür.

*Türkiye’de yükseköğretim mezunu yetişkinlerin aylık kazancı ortaöğretim mezunu yetişkinlerin yaklaşık 1,5 katıdır.

*Hem Türkiye’de hem OECD ülkeleri ortalamasında kadınlar aynı eğitim düzeyindeki erkeklere göre daha az kazanç elde etmektedir.

*Türkiye’de 6-14 yaş aralığında %100 ile tam okullaşma sağlanırken, 15-19 yaş aralığında okullaşma oranı %70,5’tir.

*Türkiye’de 15-19 yaş aralığındaki her dört gençten biri mesleki ortaöğretime devam etmektedir.

*Ortaöğretime devam eden öğrencilerin %38,0’i mesleki programlara devam etmektedir.

*Türkiye’de 2013-2021 yılları arasında 3 ve 4 yaşındaki çocukların erken çocukluk eğitimine katılım oranları azalırken 5 yaşındaki çocuklar için bu oran artmıştır.

*Türkiye’de yükseköğretime ilk kez giren kişilerin yaklaşık yarısı ön lisans programlarına başlamaktadır.

*Türkiye, yükseköğretim programlarındaki uluslararası veya yabancı uyruklu öğrenci oranının en düşük olduğu OECD ülkelerinden biridir.

*Türkiye, tüm eğitim kademelerinde öğrenci başına en düşük harcama yapan OECD ülkelerinden biridir.

*Türkiye, bir öğrencinin 6-15 yaşları arasındaki zorunlu eğitimi için yapılan toplam eğitim kurumları harcamasının en düşük olduğu OECD ülkesidir.

*2020-2021 yılları arasında Türkiye’de öğrenci başına yapılan eğitim kurumları harcaması tüm kademelerde artış göstermiştir.

Bir bakışta eğitim 2023

Yorumlar kapalı.